S moderným životným štýlom prichádza aj nevyhnutnosť zvládania stresu, ktorý ovplyvňuje nielen naše mentálne zdravie, ale aj fyzický stav. Jedným z najviac postihnutých aspektov nášho tela je naša pleť. Časté stresujúce situácie môžu viesť k množstvu nežiaducich účinkov na pokožku, od akútnej vyrážky až po dlhodobé problémy s jej stavom.

V tomto článku sa pozrieme na to, ako stres ovplyvňuje našu pleť a ako môžeme minimalizovať jeho negatívne účinky.

Akné a vyrážky: Nepriateľ krásnej pleti

Jedným z najbežnejších negatívnych efektov stresu na pleť je vznik akné a vyrážok. Stres spúšťa uvoľňovanie hormónov, ako je kortizol, ktoré zvyšujú produkciu oleja v pokožke. To môže viesť k upchatým pórom a tvorbe akné. Ľudia s citlivou pleťou môžu pozorovať aj zvýšenú citlivosť a začervenanie.

Starnutie a vrásky

Kortizol, hormón uvoľňovaný pri stresových situáciách, môže mať negatívny vplyv na kolagén v pokožke. Kolagén je bielkovina, ktorá udržiava elasticitu a pevnosť pokožky. Keď je jeho produkcia narušená, môže to viesť k vzniku vrások a strate elasticity, čo zanecháva pleť staršiu a menej žiarivú.

Únava a strata lesku pleti

Stres môže vyvolať únavu, čo sa môže prejaviť aj na pleti. Pleť môže stratiť svoj zdravý a žiarivý tón, a to najmä v oblastiach okolo očí. Tmavé kruhy a opuchy môžu byť dôsledkom nedostatku spánku spojeného so stresom.

Suchá a citlivá pokožka

Dlhodobý stres môže viesť k chronickému zápalu v tele, čo môže ovplyvniť aj pokožku. Suchá a citlivá pokožka môže byť dôsledkom narušenej bariéry pokožky a neschopnosti udržiavať optimálnu úroveň hydratácie.

Ako zvládať stres a chrániť pleť?

Relaxujte: Venujte čas relaxačným aktivitám, ako je meditácia, hlboké dýchanie alebo joga, aby ste znížili hladinu stresu.

Doprajte si kvalitný spánok: Zabezpečte si dostatok kvalitného spánku, pretože nedostatok spánku môže zhoršiť vplyvy stresu na pleť.

Zdravo sa stravujte a hydratujte: Stravujte sa vyvážene a pite dosť vody, čo pomáha udržiavať zdravú pokožku.

Používajte vhodné kozmetické produkty: Vyberte si produkty s anti-stresovými zložkami, ako sú antioxidanty a hydratačné látky.

V snahe o dosiahnutie zdravej a krásnej pleti je dôležité nielen starostlivo vyberať kozmetiku, ale aj sa sústrediť na zvládanie stresu. Pokožka je odrazom nášho vnútorného stavu, a preto sa o ňu treba starať nielen vonkajšie, ale aj vnútorne.

NAŠE PAYOT TIPY

PÂTE GRISE SÉRUM PEAU NETTE ANTI-IMPERFECTION

Sérum pre zmiešanú až mastnú pleť

N°2 CRÈME CACHEMIRE APAISANTE

Hydratačná starostlivosť pre citlivú pleť v bohatom olejovom kréme

 

BAUME-EN-MASQUE

Super hydratačná osviežujúca maska