Býva vaša pokožka často suchá a šúpe sa? Má sklony k ekzémom či alergickým prejavom? Po bežných krémoch sa vyhádže vyrážkami, reaguje citlivo na poveternostné vplyvy alebo sa na nej po slnení objavujú výražky? Stačí jeden príznak a už sa môžete zradiť do skupiny s nápisom „citlivka“!

Hypersenzibilná pleť straší nemalé množstvo žien. Podľa výskumov pribudli za posledné desaťročie ďalšie „obete“. Odborníci sa zhodujú na fakte, že tento problém vzrástol od osemdesiatych rokov až o desať percent. Kde môžeme hľadať vinníkov? Následok civilizačných faktorov ako sú stres, prehnaná hygiena alebo rôzne umelé prísady v jedle. Aj tie môžeme pokojne obviniť. Ako proti tomu bojovať? Zmenou životného štýlu!

Pre „citlivky“ zakázané!

Dôležité je vyškrtnúť zo zoznamu alkohol, a to nie len v pohári vína, ale aj vo svojej kozmetickej taštičke v podobne čistiacej či pleťovej vody. Zbytočne neničte svoju ochrannú vrstvu pokožky hrubozrnným pílingom. Doprajte jej radšej len jemné prípravy určené na citlivú pleť. Tiež skúste zminimalizovať používanie sprchových gélov, šampónov, deodorantov či antiperspirantov s alumíniovými soľami. Tie totiž dráždia kožu a zužujú potné žľazy. Vyhýbajte sa aj parfumovaným prísadám, emulgátorom či farbivám.

Ani toto nie!

Taktiež dajte stopku aj chemickým konzervantom! Vyberte si len prípravky, ktoré sú určené na citlivú pleť a zbytočne ju netýrajte nevhodnou kozmetikou. Pri nádobách s porušeným obalom by ste si mali švihnúť, a spotrebovať ich čím skôr. Svoje kozmetické poklady skladujte len na tmavom, suchom a chladnom mieste. Štetce, labutienky, kefky či pinzety by mali raz do týždňa prejsť „očistnou kúrou. Pre maskaru platí pravidlo: dva mesiace od otvorenia a dosť! Do téglika, kde sídli krém si môžete špinavými rukami razom zvolať baktérialnu párty. A pritom stačí tak málo – umyť si ich pred aplikáciou. Pre citlivú pleť sa zakazujú aj kozmetické výrobky s vitamínom A, s ovocnými kyselinami a peelingom. Tak sa im radšej vyhnite a svojej pokožke doprajte starostlivosť ako v bavlnke.