Vyskúšali ste už nespočetné množstvo diét a nič? Prebytočné kilá nie a nie zliezť z problémových partií? Možno práve voňavá diéta spraví s vašou váhou poriadok raz a navždy! Veď nie len parfumy, osviežovače vzduchu či peny do kúpeľa nás pozývajú do sveta nádherných vôní. Ten istý pôžitok si môžeme dopriať aj s jedlom. 

Tajomstvo voňavej diéty spočíva vo využití vône jedla na potlčenie apetítu, zintenzívnenie pocitu sýtosti  a kontrolu podnetov na prejedanie sa. Táto inhalácia sa tak postará o zníženie hmotnosti.

Zázračnej diéte predchádzal objav neurológa a psychiatra z Clevelandskej kliniky v Ohio Dr. Alan R. Hirsch. V roku 1996 spozoroval, že ľudia s dočasnou stratou čuchu jedli viac a následne pribrali. Keď sa však ich čuchové zmysli vrátili do normálu, opäť začali chudnúť.

Ako na to? 

Základný princíp znie: „Najprv ovoňaj, potom zjedz!“ Počas vdýchnutia sa aróma dostane do nosa, vôňa sa stane tisíc ráz výraznejšou a mozog vyšle do tela signál: „Prestaň jesť“! alebo signál sýtosti, ktorý vyvolá pocit plnosti. Vôňa teplého jedla sa uvoľňuje najúčinnejšie. Táto diéta však nie je vhodná pre ľudí s alergiami, astmou alebo opakovaným upchávaním nosovej dutiny. Neodporúča sa konzumovať potraviny, ktoré nedokážu stimulovať centrum mozgu ako napríklad mlieko a mliečne výrobky. Uprednostnite jedlá s prirodzenou sladkou vôňou. Na potlačenie hladu voľte korenisté alebo teplé aromatické jedlá (polievky, kávu, čokoládu a čaje). Jedlo prežúvajte pomaly a pred samotnou konzumáciou ovoniavajte sladké neutrálne vône.