Kyselina hyaluronová si v posledných rokoch urobila meno v oblasti starostlivosti proti starnutiu a proti vráskam. Injekcie kyseliny hyaluronovej sú ponúkané dokonca v kozmetickej chirurgii, aby pleť získala novú mladistvosť. Ale čo to presne je a ako kyselinu hyaluronovú začleniť do svojej kozmetickej rutiny?

Čo je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová, molekula prirodzene prítomná v kožných tkanivách, tvorí, najmä so svojim susedným kolagénom, podpornú štruktúru kože. Kyselina hyaluronová, známa pre svoje mimoriadne hydratačné vlastnosti, je to, čomu sa hovorí zvlhčovadlo. Priťahuje vlhkosť do pokožky a zadržuje ju, čím zaisťuje udržanie úrovne hydratácie epidermis. Je to skutočná špongia, dokáže zadržať vo vode až 1000násobok svojej hmotnosti! Kyselina hyaluronová má na pokožku veľa účinkov: prispieva k jej odolnosti a vláčnosti, vyhladzuje vrásky a jemné linky a zaisťuje sviežu pleť. Kyselina hyaluronová tiež posiluje ochrannú rolu hydrolipidického filmu a pomáha mu brániť sa pred vonkajšími agresiami. Jediný problém je, že doplňovanie našej vlastnej zásoby kyseliny hyaluronovej sa v priebehu rokov spomaľuje.

Prečo kyselina hyaluronová v pokožke postupne ubúda?

Pokožka postupom času stráca obsah kyseliny hyaluronovej. Čo to spôsobuje? Starnutie a environmentálny stres. Kyselina hyaluronová má veľmi krátku životnosť, menej než 24 hodín. Preto ju telo musí neustále produkovať. Od 20. roku života sa však metabolická aktivita tela spomaľuje a to isté robí prirodzená tvorba kyseliny hyaluronovej. Tento jav sa zrýchľuje okolo 30. roku a do 50. roku života zmizne takmer polovica pôvodného množstva. Dá sa povedať, že od 20 rokov stráca naša pleť každých 10 rokov 10 % obsahu kyseliny hyaluronovej.
Environmentálny stres tiež urýchľuje každodennú stratu kyseliny hyaluronovej z dermis a epidermis. Znečistenie našeho prevažne mestského života, modré svetlo z obrazoviek našich notebookov alebo dokonca ultrafialové lúče postupne znižujú prirodzené zdroje kyseliny hyaluronovej v koži.

Kyselina hyaluronová a starnutie pleti: Dve strany tej istej mince

Pokles produkcie kyseliny hyaluronovej oslabuje hydrolipidický film. Ten horšie zadržuje vodu a ľahko sa dehydratuje. Stáva sa priepustnejším pre vonkajšie agresie a horšie regeneruje. Kožné tkanivo tiež stráca svoju substanciu. Tón pleti sa zhoršuje a na tvári sa objavujú vrásky. Ako isto viete, kyselina hyaluronová pôsobí priamo na prejavy starnutia pleti.

Dobrá správa je, že kyselinu hyaluronovú je možné do pokožky znova navrátiť, aby sa kompenzovala jej strata. Čím nižšia je molekulová hmotnosť kyseliny hyaluronovej, tým hlbšie preniká do vrstiev pokožky a tým viacej sa zvyšuje jej biologická aktivita. Vysokomolekulárna kyselina hyaluronová (vyššia než 1 MDa) tak pôsobí na povrchu pokožky. Vyhladzuje jej povrch a posiluje bunkovú súdržnosť , aby sa znížil výskyt vrások. Nízkomolekulárna kyselina hyaluronová (10-20 kDa) pôsobí zvnútra. Poskytuje pokožke vyplňujúci efekt a stimuluje rastové faktory na stučnenie pokožky a podporu proliferácie buniek.

Ako zachovať a kompenzovať obsah kyseliny hyaluronovej v pokožke?

Payot špeciálne vyvinul Lisse, nový rad starostlivosti o pleť obohatený o duo nízkomolekulárnej a vysokomolekulárnej kyseliny hyaluronovej. Jej cieľom je obnoviť v pokožke správnu rovnováhu kyseliny hyaluronovej. Objavte Sérum Booster Repulpant, gel s vysokou koncentráciou kyseliny hyaluronovej pre hladšiu a plnšiu pleť. Môže byť aplikovaný samostatne ako maska alebo ako sérum pod denný krém Crème Lissante Rides. Táto denná starostlivosť chráni pleť pred každodennými agresiami vrátane známeho modrého svetla. Na noc poskytuje Sleeping* Crème Resurfaçante regenerujúce a vyhladzujúce účinky pre efekt novej pleti ihned po ránu. Vďaka AHA z ibišteku noc za nocou jemne exfoliuje pleť a tým ju pomáha regenerovať.

A konečne, pre zaneprázdnené krásky, ktoré hľadajú rýchle výsledky, 10denná kúra Cure 10 jours Éclat Express zanecháva vašu pleť viditeľne mladšiu iba za 10 krátkych dní. Vo dne a v noci sa striedajú dve aktívne látky proti starnutiu – retinol a kyselina hyaluronová – renovačné a vyživujúce ampulky tohoto ošetrenia stimulujú obnovu buniek a kompenzujú spomalenie produkcie kyseliny hyaluronovej s vekom. Výsledok: Vaša pleť je vyplnená, vrásky redukované a žiarivo krásna!

SLEEPING CRÈME RESURFAÇANTE

Nočný vyhladzujúci a regeneračný krém

CRÈME LISSANTE RIDES

Denný vyhladzujúci krém

SÉRUM BOOSTER REPULPANT

Koncentrované vyhladzujúce sérum

CURE 10 JOURS RIDES ÉCLAT EXPRESS

10denná kúra s kys. Hyaluronovou a retinolom