Pupienky, čierne bodky a komedony sa často objavujú v priebehu puberty, kľúčového obdobia, kedy telo prechádza z detstva do dospelosti. Neprepadajte panike, v naprostej väčšine prípadov sú tieto nedokonalosti prechodné a existuje veľa  tipov, ako sa ich zbaviť a zabrániť ich vzniku.

Vhodnou starostlivosťou o pleť zastavíte tvorbu nedokonalostí. Pupienky a nedokonalosti sa obvykle objavujú na pokožke tváre medzi 12. a 20. rokom života. Dôvod: pilosebaceózne folikuly vylučujú nadmerné množstvo kožného mazu. Pokožka sa mastí, póry sa rozširujú a majú tendenciu upchávať sa, čo vedie  k zápalom.

ÚČINNÉ A ŠETRNÉ ČISTENIE PLETI

Proti nedokonalostiam nie je nič lepšieho ako svedomité čistenie pleti. Je to neomylná zbraň, ktorá obmedzuje nadbytočný kožný maz a zároveň zbavuje pleť vonkajších vplyvov, ktoré ju scitlivejú, ako sú častice znečistenia a ďalšie nečistoty.

Pokiaľ máte zmiešanú až mastnú pleť so sklonom k nedokonalostiam, je pre vás určený Gelée Nettoyante Pâte Grise. Mikroguličky rastlinného uhlia pôsobia ako magnet a zbavujú pokožku nečistôt. Na mokrej pokožke sa premenia v jemnú bielu penu, ktorá sa pod prstami rozplýva. Tento parfumovaný penivý gél zanecháva na tvári príjemný pocit čistoty a lahodnú vôňu ruží a pokrčených  listov.

V dňoch, kedy používate čistiace micelárne mlieko, môžete svoju  čistiacu rutinu zavŕšiť odstránením posledných nečistôt pomocou Eau Purifiante Pâte Grise. Táto dvojfázová pleťová voda odstraňuje prebytočný kožný maz a sťahuje póry. Vďaka obsiahnutej  kyseline salicylovej, ktorá je základnou zložkou starostlivosti proti nedokonalostiam, podporuje odlupovanie a zdokonaľuje štruktúru pleti. Jemný prášok na bázi zinku, ktorý je známy svojimi  vlastnosťami regulujúcimi tvorbu kožného mazu, zmatňuje pleť.

ROZHODNITE SA PRE OČISTNÚ KOZMETICKÚ STAROSTLIVOSŤ

Pokiaľ je Vaša  pleť náchylná k nedokonalostiam, je nutné používať čistiacu starostlivosť o pleť. Vyberte si sérum a denný a/alebo nočný krém so zložkami s čistiacim účinkom, ako je Concentré-Anti-Imperfections Pâte Grise a Pâte Grise Jour alebo Pâte Grise Nuit. Na bázi výťažkov z mäty a zinku pomáhajú rýchlo odstraňovať nedokonalosti a zabraňujú ich návratu, pričom pleť chránia. Pripomíname, že sérum by sa malo vždy nanášať pred krémom.

V závislosti na potrebách vašej pleti môžete masku používať raz alebo dvakrát týždenne. Pleťová maska Charbon Pâte Grise jemne čistí a zmatňuje. Jej jedinečná čierna textúra kombinuje ultraabsorpčné vlastnosti dreveného uhlia s čistiacimi vlastnosťami jemného kaolínového ílu. Tým redukuje nedokonalosti. Ďalší tip: matujúce papieriky Pâte Grise Papiers Matifiants, ktoré pomáhajú odstrániť lesk kedykoľvek v priebehu dňa.

Čas od času, keď  už je ťažké vážne  nedokonalosti zvládať s domácou starostlivosťou alebo   iba ako preventívne opatrenia, môže ošetrenie v salóne priniesť príjemné výsledky. V salónoch Payot doporučujeme kabínové ošetrenie La Pureté, ktoré je špeciálne určené pre pleť s nedokonalosťami.

CIELENE OŠETROVAŤ NEDOKONALOSTI

Spoločnosť Payot vyvinula víťazné trio, ktoré cielene ošetruje už existujúce nedokonalosti:

 • 1. Krok: kultovný produkt Pâte Grise L’originale, ktorý pomáha redukovať nedokonalosti pleti a urýchľuje ich vymiznutie. Jeho vysoko účinné zloženie je založené na apatykárskom know-how a pôsobí, zatiaľ čo vy spíte.
 • Krok 2: Vysušujúci gél Spéciale 5, ktorý vysúša a pomôže redukovať existujúce  škvrny. Je obohatený o esenciálny tea tree olej.
 • Krok 3: Pâte Grise Nude SPF30 pre diskrétne a prirodzené zakrytie malých nevzhľadných  nedokonalostí. Pleť je viditeľne zjednotená a harmonická.

NAŠE TIPY PRE PREVENCU VZNIKU NEDOKONALOSTÍ

 1. Nikdy nevynechávajte odlíčenie

V noci sa pokožka sama regeneruje. Pokiaľ na jej povrchu pred spaním necháte vrstvu make-upu a nečistôt, nebude sa môcť správne obnoviť a po prebudení  sa vám zaručene objavia nedokonalosti! Nemôžeme to dostatočne zdôrazniť: ak chcete mať krásnu pleť, je nutné ju pred spaním vyčistiť.

 1. Dodržujte niekoľko hygienických pravidiel.

Telefón, ktorý sa používa po celý deň, strká sa do tašky alebo sa necháva na stole, je skvelým prenášačom baktérií. Nezabúdajte pravidelne čistiť obrazovku a nedotýkajte sa tváre, pokiaľ ste si predtým neumyli ruky. Medzi ďalšie často zabúdané hygienické pravidlá patrí pravidelná výmena obliečok na vankúše  a uterákov a čistenie štetcov na make-up po každom použitiu.

 1. Vyhýbajte sa fajčeniu

Cigarety škodia vášmu zdraviu, ale vaša pokožka ho tiež nemá rada. Nikotín ničí vitamín C nevyhnutný pre tvorbu kolagénu, ktorý zaisťuje pružnosť pokožky. Výsledok: starnutí pleti sa urýchľuje. Toxicita cigaretového dymu pôsobí tiež na zmenšenie veľkosti ciev. Kyslík a živiny prenášané krvou sa ťažšie dostávajú ku kožným bunkám. Pleť sa stáva šedivejšia a matnejšia.

 1. Chrániť sa pred slnkom

Slnko nie je dobrým spojencom problematickej pleti. Hoci na prvý pohľad vysušuje nedokonalosti a robí pleť harmonickejšie, v skutočnosti pleť zhrubne a bráni prirodzenému odtoku kožného mazu. Akonáhle  leto skončí, dostaví sa obávaný „efekt odrazu“. Pokožka znova získa svoju  normálnu hrúbku a uvoľní všetok maz, ktorý bol zachytený, čo vedie ku vzniku nedokonalostí. Obmedzte pobyt na slnku a chráňte svoju pokožku ochranným faktorom.

FACE-MAPPING POMOŽE K POCHOPENIU POVODU PUPIENKOV, ABY STE SA IM MOHLI LEPŠIE VYHNÚŤ

Pripomíname, že koncept face-mapping, ktorý pochádza z čínskej medicíny, nebol vedecky preukázaný a v žiadnom prípade nenahradzuje diagnózu praktického lekára alebo dermatológa.

Koncept face-mappingu spočíva v tom, že každá oblasť tváre je spojená s orgánom tela. Pokiaľ sa vám na jednej z týchto oblastí objavia pupienky, znamená to, že orgán, ktorý je k nej pripojený, trpí poruchou. Myšlienka je taká, že telo by prostredníctvom kože, najväčšieho orgánu v tele, vyjadrilo, že je niečo v neporiadku. Uveďme niekoľko príkladov podľa face-mappingu:

 • Pokiaľ máte na čele pupienky: tráviaci systém vidí červeno, pupienky môžu byť  dôsledkom prejedania alebo zlej výživy
 • Pokiaľ máte pupienky medzi obočím: možno ste prežili oplecku noc alebo máte potravinovú intoleranciu, vaša pečeň vám vysiela signál;
 • Pokiaľ máte pupienky na čeľustných kostiach: môže ísť o hormonálnu  nerovnováhu alebo o menštruáciu;
 • Pokiaľ máte pupienky na spánkoch: vaše ľadviny si žiadajú vodu, aby odviedli toxíny a umožnili im znova správna fungovať;
 • Pokiaľ  máte na brade pupienky: možno ste sa v posledných dňoch prejedali alebo ste nemali príliš vyváženú stravu.

I keď sa s pupienkami a škvrnami v puberte stretáva naprostá väčšina dospievajúcich, je to pre sebavedomie ťažké a náročné obdobie. U mladistvého akné je niekedy nutná špecifická liečba, preto je dôležité vyhľadať odbornú pomoc už pri prvých príznakoch . V dobe filtrov na Instagramu a úprav fotografií zabúdame, že pleť je živá a neustále sa mení. Krása nie je  o pupienkoch a vzhľadu, ale o sebavedomí a pohode.